Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Wspomnienie o Marcie

 "Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania
jakbyś nie chciała swym odejściem smucić...
jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,
że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić"

 

Marta Zbierańska z domu Borucka /1981-2021/


Nauczycielka biologii, przyrody, wychowania do życia w rodzinie. Jej życie szkolne i zawodowe związane z II LO im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.

W latach 1996-2000 – uczennica klasy A czteroletniego liceum, wybrany fakultet – biologia.

W latach 2000 – 2005 - studentka biologii na  Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku. W roku 2003 – praktyki w II LO w Starogardzie Gd.

Od roku 2006 zatrudniona w II LO  na stanowisku nauczyciela - mgr biologii.

Po obronie pracy magisterskiej  o ślimaku wstężyku i epizodzie pracy w Sanepidzie Pani Marta wraca do swojej Alma Mater, gdzie pracuje do marca 2021 roku. Ale pracowita Pani Marta kształci młodzież nie tylko w liceum. Od 2013 uczy biologii i przyrody także młodszych w tzw. Katoliku. Przez kilka lat pracuje dla Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku jako egzaminator maturalny z biologii. Rozwija się kończąc studia podyplomowe z przyrody, a potem z przygotowania do życia w rodzinie. Zdobywa kolejne stopnie awansu zawodowego i zostaje nauczycielem dyplomowanym.

Sala 2.1, kiedyś numer 17, była Jej królestwem. Wielu uczniów przyszło do szkoły, bo zachęciły ich przygotowywane przez Panią Martę i jej uczniów lekcje otwarte – ostatnio o rybach. Wkładała mnóstwo zapału i serca w przygotowanie takich prezentacji i uczniowie szli za Jej przykładem. Razem z innymi nauczycielami wielokrotnie wyjeżdżała z uczniami na kilkudniowe warsztaty przyrodnicze, bo chciała, żeby poczuli tę więź z przyrodą, bez której nie ma prawdziwego biologa.

Można powiedzieć, że od naszej Pani Marty biło  wewnętrzne ciepło i otaczała Ją aura radości, niezależnie od tego jak „dynamiczna była sytuacja”. Jej śmiech niósł się po korytarzach, sprawiając, że wnętrza ożywały, a uczniowie zapominali o swoich problemach. Nie bała się okazywać emocji,  często się śmiała, ale łatwo było doprowadzić Ją do łez, których nie ukrywała. Była osobą skromną, wrażliwą, pełną taktu i wewnętrznego ciepła.


              Dziękujemy za  niewymuszoną obecność wśród nas. Za każdy gest przychylności, koleżeństwa, życzliwości. Marta nigdy nam nie odmawiała pomocy, często sama ją inicjowała. Nie było w Niej niczego sztucznego , nienaturalnego.  W piękny, szlachetny sposób była sobą. Szanowała i ceniła innych. Wydobywała z każdego to, co dobre i wartościowe. Udzielała zawsze mądrych rad.

Pani Marta angażowała się w problemy swoich wychowanków z matczyną troską,

wspomagała rodziców, zabiegała o sprawy drobne i ważne. Potrafiła wesprzeć dobrym słowem, wysłuchać, być przy drugim człowieku w smutku i radości. Nawet wtedy, kiedy sama przeżywała trudniejsze chwile, potrafiła zachować równowagę  i optymizm. Żyła skromnie, pięknie i w przyjaźni z innymi.

  

Nikt z nas nie przypuszczał, że więcej się nie spotkamy.

Zbyt wcześnie, zbyt szybko, nagle i niespodziewanie.


             Żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego, co czujemy. Jesteśmy wstrząśnięci. Tak trudno uwierzyć , że  już JEJ nie ma, że nie zobaczymy JEJ na szkolnym korytarzu wśród swoich wychowanków, że nie obdarzy nas swoim śmiechem.

 

Droga Marto!

Żegnamy  Cię w imieniu dyrekcji, koleżanek i kolegów nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, uczennic i uczniów oraz ich rodziców, a także w imieniu absolwentów i przyjaciół II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim jako członka szkolnej rodziny, nauczyciela biologii, wychowawcę, wspaniałego człowieka.

Pozostawiłaś w historii szkoły pięknie zapisaną kartę.

Chcemy podziękować Ci ,Marto, za pracę i trud wniesiony w wychowanie młodego człowieka i rozwój naszej szkoły.

Umiałaś słuchać dorosłych i dzieci. Nigdy nie pozostałaś obojętna wobec problemów i zwykłych radości. Cieszyłaś się autorytetem zarówno wśród uczniów, jak i grona pedagogicznego. Absolwenci szkoły zawsze ciepło i serdecznie Cię wspominają.

Zawsze cieszyły Cię sukcesy uczniów, ale też bardzo martwiły sprawy trudne.

Za swoje zaangażowanie zostałaś wyróżniona Nagrodą Dyrektora.

Jako nauczyciel biologii i przyrody byłaś niezwykle wrażliwa na piękno natury, a swoimi artystycznymi pasjami, zwłaszcza fotografią, zaraziłaś wielu młodych ludzi.

Żegnamy Cię jako naszą serdeczną koleżankę i przyjaciółkę, z którą przepracowaliśmy wiele lat. Swoim wielkim sercem i doświadczeniem umiałaś zawsze łagodzić trudne sytuacje.

Cieszyłaś się sukcesami swojej ukochanej córki Michaliny. Miałaś przed sobą tak wiele planów i zamierzeń, jednak los zdecydował inaczej.

Kochana MARTUSIU,

TWOJEGO pogrzebu nie było w planie. Śmierć przyszła niespodziewanie, niechciana, za wcześnie, przekreślając Twoje plany i marzenia. Żegnamy Cię nasza droga Koleżanko, Przyjaciółko, wspaniała Nauczycielko.

Za Twoją obecność wśród nas, za wszelkie dobro, troskę, miłość i przyjaźń DZIĘKUJEMY.

  

 Spoczywaj w pokoju!

 

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne

oraz Pracownicy Obsługi i Administracji

II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej

w Starogardzie Gdańskim

 

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour