Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Śladami Mikołaja Kopernika - wycieczka edukacyjna do Fromborka 24.10.2013

 

      Z okazji Roku Mikołaja Kopernika - 2013 - objętego honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a także Marszałków Województw Warmińsko-Mazurskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego, uczniowie klas II D i II A wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Fromborka (niem. Frauenburg) dnia 24. października pod opieką nauczycielek Lucyny Prabuckiej i Joanny Zdrojewskiej.

    Na trasie wyprawy uczniowie mieli okazję podziwiać panoramę Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i jej Parku Krajobrazowego, obszarów położonych nad Kanałem Elbląskim, na którym znajdują się liczne rezerwaty roślin bagiennych, ptactwa – np. czarnego bociana i czapli siwej, tzw. raj ornitologów, z ponad 5 tysiącami kanałów i strug wodnych oraz Zalewu Wiślanego z charakterystycznymi stadami bielaczków, czernic, nurogęsi, gągołów i mew. Uczniowie zwrócili szczególną uwagę na obszar Wysoczyzny Elbląskiej, bogatej w wąwozy, jary, malownicze strumienie, mokradła oraz śródleśne jeziorka powstałe w zagłębieniach poerozyjnych. Region ten zachwycał rozległym płatem falistej moreny dennej z zespołami pagórków zwanych drumlinami. Niesamowite wrażenie na uczniach wywarły głazy narzutowe, przyniesione przez lodowiec skandynawski, położone wzdłuż trasy wycieczki na zboczach wąwozów. Najwięcej emocji wzbudził odcinek z miejscowości Łęcze do Kadyn. Wijąca się serpentyna i zmiana ciśnienia przypominała wielu uczestnikom trasę prowadzącą do Morskiego Oka.

     W Kadynach uczniowie mieli okazję podziwiać nie tylko aleję dębów z olbrzymim 700-letnim dębem Bażyńskiego (którego obwód wynosi 9,9 m, wysokość ok. 25 m) lecz również pozostałości po słynnej niegdyś wytwórni ceramiki i starej cegielni oraz pałac, zbudowany przez Wilhelma II - ostatniego cesarza  Niemiec i króla Prus, przedstawiciela dynastii Hohenzollernów, stanowiącego letnią rezydencję cesarską. Pałac ten przekształcony obecnie na luksusowy hotel ze SPA oraz ze stadniną koni gościł i gości często wiele znanych osób takich jak Lucjan i Marcin Kydryńscy, Halina Kunicka, Daniel Olbrychski, Beata Sadowska, Marzena Rogalska czy Małgorzata Ostrowska-Królikowska i wielu innych.

      Zwiedzanie Fromborka, miasta w którym Kopernik spędził 33 lata, a więc ponad połowę swojego życia, gdzie napisał dzieło swojego życia, dokonywał pomiarów astrologicznych, zmarł i został pochowany, rozpoczęło się na Wzgórzu Katedralnym. Uczniowie mieli okazję podziwiania seansu w Planetarium, p.t. Jesienne wieczory 2013, znajdującym się w przyziemiu  Dzwonnicy, zwanej Wieżą Radziejowskiego. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie z przewodnikiem, panem Romanem Brzeskim. Przewodnik zaprowadził uczestników do Dzwonnicy, najwyższej budowli Wzgórza Katedralnego, w której zainstalowano Wahadło Foucaulta, tzn. przyrządu służącego do obserwacji ruchu wirowego Ziemi, gdzie przewodnik przeprowadził doświadczenie fizyczne z wahadłem, uwieńczone podziwianiem panoramy Fromborka, okolic i Zalewu Wiślanego na tarasie widokowym Dzwonnicy, na wysokości 70m n.p.m. Kolejnym punktem programu było Muzeum Mikołaja Kopernika, w którego zbiorach znajdują się pamiątki kopernikowskie, obraz Kopernika pędzla Jana Matejki oraz eksponaty związane z historią astronomii i medycyny. Pan przewodnik Roman Brzeski z niesamowitą pasją i profesjonalizmem przybliżył zafascynowanym młodym turystom wiele interesujących i intrygujących szczegółów z życia, działalności naukowej i kanonicznej Kopernika. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła, wraz z XVII wiecznymi organami, gdzie odbywają się coroczne międzynarodowe koncerty organowe i w którym to znajduje się sarkofag Mikołaja Kopernika. Po pożegnaniu się z przewodnikiem uczniowie zrobili sobie kilka pamiątkowych zdjęć przy pomniku Mikołaja Kopernika. Następnie młodzi turyści naszej szkoły udali się na zwiedzanie unikatowej Wieży Wodnej z 1571r. z przewodnikiem, panią Dobromirą Czarnecką. Była to pierwsza na ziemiach polskich i druga w Europie wieża wodociągowa, stanowiąca dziś pomnik średniowiecznej inżynierii hydrotechnicznej, w której dodatkowo wystawiono mapy i dokumenty w języku niemieckim, pochodzące z czasów, w których Frombork należał do Prus Książęcych i funkcjonował administracyjnie jako pruski Frauenburg. Na tarasie widokowym, na szczycie wieży uczniowie mieli możliwość wykonania kolejnego pamiątkowego zdjęcia z panoramą Fromborka, portu, Zalewu Wiślanego i okolic. Zwiedzanie zakończyło się krótkim spacerem po porcie fromborskim.

     W drodze powrotnej uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy zdobytej podczas wycieczki, a nagrody były miłą niespodzianką dla uczestników. Podczas wycieczki zrealizowano cele geograficzno-przyrodniczo-turystyczne i kulturowo-krajoznawczo-historyczne.  Uczniowie mieli okazję poszerzenia wiedzy z przedmiotów: historia, astronomia, fizyka,  geografia, język polski, język niemiecki, przyroda i medycyna.

     Wspaniała atmosfera i wysoka kultura osobista uczniów zachęcają do zorganizowania kolejnej wyprawy, tym razem może Bursztynowym Szlakiem?!

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour