Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Szkolny Dzień Promocji Zdrowia 20.11.2014

 

     W dniu 20  listopada  2014 roku w naszej szkole odbył się kolejny raz SZKOLNY DZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA.

      W ofercie skierowanej do młodzieży, ale także nauczycieli i innych pracowników szkoły znalazł się  „szeroki wachlarz bezpłatnych usług medycznych”.

     Uczniowie, dzięki pomocy pań opiekunek medycznych i naszej pani pielęgniarki, mieli okazję sprawdzić poziom cukru we krwi, BMI (stosunek wzrostu do wagi), ciśnienie krwi,  a nawet zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu z płuc.

Ponadto uczniowie klasy III B: Anna Chłopska, Marcelina Goryńska, Malwina Szczęsna oraz Piotr Jażdżewski zaprezentowali elementy Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

     Gościliśmy również  panie dietetyczki z zaprzyjaźnionej firmy Natur House, które przygotowały dla młodzieży badanie mające na celu pomiar zawartości wody w organizmie, czy wykrycie niedowagi lub otyłości, zagrażających zdrowiu człowieka. Chętnych nie brakowało, co świadczy o świadomości prozdrowotnej, i o tym że   zdrowe odżywianie jest dla naszej młodzieży bardzo ważne.

      Równocześnie w gabinecie pani psycholog odbywały się  bezpłatne badania słuchuWykonywały je Panie audiolog z Firmy Geers ze Starogardu Gdańskiego.  Młodzież miała okazję zbadać aktualny stan swojego słuchu, co w dzisiejszych czasach jest niezmiernie ważne ze względu na otaczający nas hałas, również głośne słuchanie muzyki z wykorzystaniem słuchawek.

     W czasie trwania akcji w sali 0.6 młodzież uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Panie Amazonki. Panie wolontariuszki prezentowały materiał szkoleniowy dotyczący raka piersi oraz przeprowadzały zajęcia praktyczne na fantomach, polegające na nauce badania piersi w celu wykrycia guzków. Dziękujemy wszystkim Paniom za serdeczną wieloletnią współpracę.

     Równie ciekawe, a zarazem pouczające okazały się eksperymenty i doświadczenia pokazujące wpływ dymu tytoniowego na płuca człowieka, które przygotował pracownik oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitrno-Epidemiologicznej pani Monika Michna         w Starogardzie Gd..

     Do dyspozycji uczniów znalazło się mnóstwo materiałów informacyjnych w postaci ulotek, broszur, przepisów, porad, wskazówek.

     Na uczestników tego prozdrowotnego przedsięwzięcia  czekał zdrowy poczęstunek – pyszne, słodkie jabłka, soki oraz produkty ufundowane przez Spółdzielnię Mleczarską w Skarszewach.

     Cały przebieg akcji dokumentował w formie zdjęć i filmu uczeń klasy III B Artur Wołoszyk.

     Duże zainteresowanie uczniów profilaktyką, badaniami oraz innymi formami promocji zdrowego stylu życia świadczy o tym, że jest to naprawdę ważna i potrzebna inicjatywa. W akcji udział wzięło 210 uczniów, wielu nauczycieli i  pracowników szkoły.

     Spotkanie to mogło być zrealizowane dzięki przychylności Pana Starosty Leszka Burczyka i Wydziału Nadzoru Właścicielskiego, Zdrowia i Polityki Społecznej, fundatorów owoców i wody.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour