Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Program Profilaktyki Zintegrowanej „Archipelag Skarbów” 30-31.03.2017

     Jak uniknąć uzależnienia od seksu, alkoholu czy narkotyków? Jak radzić z gniewem i presją rówieśników? Czym jest prawdziwa miłość i gdzie szukać autorytetów? O tym uczy młodzież Archipelag Skarbów – nietypowy i nowatorski program profilaktyczny, w którym w dniach 30-31.03.2017r. wzięli udział uczniowie klas I.

Poszukują prawdziwych skarbów

     Czego uczy młodzież? – Zdrowego i mądrego stylu życia. A także jak unikać alkoholu, narkotyków, przemocy. Archipelag Skarbów pokazuje młodym, jaki mają ogromny i pozytywny potencjał.

     Program jest stworzony i prowadzony przez ludzi z pasją. Łączy atrakcyjność dla młodzieży z silnym przekazem w kilku dziedzinach profilaktyki jednocześnie.

     Przekazana została młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Trenerzy dali młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z zakochaniem, złością i gniewem. Omawiali też problemy takie, jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy powodujące uzależnienie od alkoholu i narkotyków.

     Ważną częścią warsztatów był trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczyli, jak umieć się przeciwstawić presji rówieśników.

     Jednym z celów programu jest odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów. Archipelag Skarbów pokazał młodzieży, że najważniejsi przewodnicy i autorytety, od których mogą się wiele nauczyć w życiu są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni.

Bez nudnych pogadanek

     Warsztaty prowadzone były w dynamiczny sposób. Informacje przekazywane były poprzez prezentacje multimedialne, quizy, krótkie filmiki i muzykę. Były też dynamiczne ćwiczenia, do których zgłaszali się ochotnicy – nagradzani z udział nie tylko brawami, ale także prezentami.

     W ramach programu odbyło się także specjalne spotkanie rady pedagogicznej i spotkanie dla rodziców. W czasie spotkania trenerzy wyjaśnili rodzicom i nauczycielom symbole programu (skarby, tygrysy, gwiazda, lejek) oraz niezrozumiałe dla niewtajemniczonych hasła programu. Znajomość symboli i haseł pomaga bowiem rodzicom i wychowawcom w rozmowach z młodzieżą na trudne tematy. Szkoła dostanie też raport diagnozy zagrożeń i potencjału ich uczniów.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour