Wycieczka do Warszawy 11-13.12.2019

    W dniach 11-13 grudnia, jak co roku odbyła się wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyło 56 uczniów z klasy 1B, 1A i 2A wraz z naszymi opiekunkami p. Aleksandrą Marczak, p. Barbarą Zblewską oraz p. Agnieszką Peikowską.

     Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy dokładniej poznać genezę, przebieg i skutki jednego z najważniejszych powstań historii Polski. Kolejnym punktem naszego wyjazdu było Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie mogliśmy zobaczyć celę, w której przebywał rotmistrz Witold Pilecki oraz prawdopodobne miejsce wykonania wyroku na gen. Auguście Emilu Fieldorfie ps. "Nil”. Atrakcją kończącą dzień był spektakl pt. "AIDA" w Teatrze Muzycznym "Roma", opowiadający o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona.

     Drugi dzień rozpoczęliśmy spacerem przez Łazienki Królewskie. Wspólnie spędziliśmy czas i mieliśmy okazję zrobić zdjęcia pamiątkowe. Mogliśmy również podziwiać piękne pawie i nakarmić gołębie, kaczki i wiewiórki. Pogoda tego dnia w szczególności nam dopisała. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski aby zapalić znicze ofiarom katastrofy smoleńskiej oraz zasłużonym Polakom. Wieczorem udaliśmy się na spacer po rozświetlonej świątecznymi ozdobami stolicy.

     Ostatnim punktem naszej podróży było Muzeum Katyńskie, które zrobiło na nas duże wrażenie, bowiem znajduje się tam wiele przedmiotów związanych z zamordowanymi osobami. Każda drobna pamiątka znaleziona przy ofiarach, tj. obrączka, grzebień, lusterko czy zdjęcia opowiadają własną historię związaną z tamtymi dramatycznymi wydarzeniami. Znaleźliśmy tam również rzecz pochodzącą z naszego rejonu, tzn. lek na zwiększenie ukrwienia żył w kończynach dolnych (pentoksyfilina), która do dzisiaj jest produkowana w zakładach farmaceutycznych Polpharma Starogard Gdański. Wyjazd ten pozwolił nam na jeszcze większą integrację ale przede wszystkim poszerzyliśmy wiedzę z zakresu najnowszej historii Polski.

     Opracowały: Izabela Murach Julia Redzimska 2a

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour