Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Siła magii w sztuce "Mistrz i Małgorzata" - recenzja

     Przez wiele lat ludzkość prowadziła domysły w na temat istnienia Boga i Szatana. Dnia 10 marca klasy IA, IB, IC, IF i IID uczestniczyły w spektaklu teatralnym, który odbył się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Sztuka, mimo iż była bardzo trudna do zinterpretowania dla tych, którzy nie czytali powieści, to oferowała niesamowite efekty specjalne oraz rewelacyjną grę aktorów.

     Powieść Michaiła Bułhakowa posiada dwie płaszczyzny, na których rozgrywa się akcja: moskiewska i jerozolimska. W pierwszej z nich ukazano wątek  głównych bohaterów czyli Małgorzaty Nikołajewny oraz jej ukochanego Mistrza. Przeplata się on wraz z wydarzeniami  związanym z Wolandem i jego szatańską świtą. Ostateczne połączenie się obu wątków następuje w chwili rozpoczęcia Balu Wiosennej Pełni, gdzie protagonistka pełniła funkcję towarzyszki Wolanda i królowej balu w zamian za powrót do niej swojego ukochanego. Jednak mimo tego zostają otruci przez jednego z paziów Wolanda, Assasela w obawie, iż nie mogliby się odnaleźć w rzeczywistości.

                             Drugą częścią spektaklu były wydarzenia, które miały miejsce w Jerozolimie. Namiestnik Jerozolimy, Poncjusz Piłat musi dokonać wyroku na niejakim Jeszui oskarżonym  o podburzanie ludu. Piłat, pomimo iż przeciwstawiał się wyrokowi kapłanów żydowskich postanawia w przeddzień Święta Paschy, iż da szansę na ułaskawienie Jeszui. Tak się nie dzieje, a sam Piłat później jest dręczony przez wyrzuty sumienia, które mówią mu ,że jest tchórzem.

                Zaadaptowanie tego arcydzieła radzieckiego pisarza na deski teatru jest  nie lada wyczynem. Jednak aktorzy idealnie wczuli się w poszczególne role i z charyzmą przedstawili charaktery i ambicje postaci, jednocześnie zaciekawiając widzów. Nie zabrakło również rewelacyjnych efektów specjalnych. Dużo razy użyto sztucznego pistoletu. Wraz ze sceną, w którą ukazano cyrk i przedstawienia Wolanda mogliśmy być świadkami jego pokazów magii, gdzie na przykład z nieba spadały banknoty o wartości 10 rubli. Jednak naszą największą uwagę przykuła scena, kiedy to Małgorzata pod wpływem kremu od Assasela zmieniła się w czarownicę i przelatywała nad całą Moskwą.

                Zarówno książka, jak i spektakl są warte polecenia. Sztuka oferowała nam liczne pozytywne zaskoczenia, niekiedy komiczne sytuacje, a przede wszystkim prezentowała nam opowieść o człowieku, jego decyzjach i konsekwencjach na temat, których można prowadzić  wiele różnych spekulacji. 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour