Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Spotkanie autorskie z Adamem Hlebowiczem 21.01.2016

     Dnia 21.01.2016r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z panem Adamem Hlebowiczem, autorem książki „Pułapka na ptaki”, w którym udział wzięli uczniowie klasy IIc oraz pani wicedyrektor Hanna Gałązka-Janas i nauczyciele: pani Lucyna Prabucka, pani Anna Jastrzębska, pani Bożena Ptaszyńska. Spotkanie poprowadziła pani Marta Gałecka. „Pułapka na ptaki” to tytuł powieści realistycznie opisującej podstawowe dylematy współczesnego człowieka. Autor książki Adam Hlebowicz jest dziennikarzem, publicystą od lat związanym z Radiem Plus w Gdańsku.

     Źródła do swojej książki autor czerpał na Kociewiu, w Borach Tucholskich, gdzie ma letniskową chatę. Inspirował się partyzantką wojenną i powojenną, Żołnierzami Wyklętymi, Gryfem Pomorskim. Pan Adam nie podaje w swoim dziele nazwisk bohaterów. Czytelnikowi każe się domyślać o kim jest mowa. Pisarz zinterpretował tytuł książki - „Bóg zastawia pułapki nie na ptaki, a na ludzi.”

     Akcja powieści rozgrywa się w tajemniczych Borach, dużym mieście nad morzem, w ujściu rzeki, na półwyspie, a także na Nizinie Panońskiej i Syberii. Osobne miejsce w opowieści zajmuje leśniczy Odrowąż.

     To powieść, w której istotną rolę odgrywa metafizyka. Mówi lub milczy nie tylko sam Bóg, ale także metafizycznie przemawiają wybrane dzieła sztuki i postacie zaczerpnięte zarówno z Biblii, jak i współczesnego świata. Całość jest przedstawiona wśród różnorodnego, wielobarwnego świata przyrody, gdzie w sposób naturalny dla ornitologów dominują ptaki, ale nie tylko one otrzymują tutaj swoje portrety.

     Po prelekcji goście mieli okazję obejrzeć zdjęcia przyrody, autorstwa Adama Hlebowicza oraz mogli zakupić książkę z jego autografem.

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour