Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

Wycieczka do Berlina 11-15.03.2013

 

     II LO W Starogardzie Gdańskim bierze udział w projekcie „Kompetencje kluczowe drogą do kariery”.

     Do realizacji Projektu przystąpiła Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie. Przedsięwzięcie obejmuje cztery województwa w północno-zachodniej części Polski: pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie i lubuskie.

    W nasze szkole działa pięć zespołów badawczych. Pod koniec ubiegłego roku szkolnego ogłoszono konkurs na najlepszy uczniowski projekt  popularyzujący naukę. Należało przygotować prezentację multimedialną. W konkursie wzięło udział 200 zespołów badawczych ze wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Do finału zakwalifikowało się dziesięć zespołów, w tym trzy z naszej szkoły. Następnie, zgodnie z regulaminem konkursu, wybrano pięć najlepszych zespołów drogą głosowania.

     Okazało się, że wśród nagrodzonych znalazł się nasz zespół matematyczny, którego opiekunem jest Danuta Kurcwald.

     W zespole są uczniowie klasy III E w składzie: Natalia Paszek. Magda Plata, Roksana Daga, Elżbieta Sobota, Paweł Dunajski, Krystian Goliński i Paweł Roskwitalski.

    Nagrodą był wyjazd na zagraniczne seminarium naukowe do Berlina. Nagrodzeni uczniowie w piątek wrócili z wycieczki zadowoleni i  pełni wrażeń. Program wizyty był bardzo bogaty. Uczniowie zwiedzali  bardzo ciekawe miejsca w Berlinie i Poczdamie. Między innymi zobaczyli Bramę Brandenburską, Statuę Zwycięstwa, Alexanderplatz z wieżą telewizyjną, Reichstag, ratusz i Katedrę Berlińską. Przespacerowali się też słynną aleją Unter den Linden. W programie mieli też Muzeum Techniki na wyspie muzeów. Oglądali najciekawsze obiekty wpisane na listę UNESCO, przede wszystkim Muzeum Pergamonu, Neuses Muzeum i Muzeum Egipskie. Bardzo ciekawe okazało się Muzeum Techniki i Muzeum Komunikacji. Dużo radości przysporzyła wizyta w Muzeum figur woskowych Madame Tussauds.

     W Poczdamie uczniowie zwiedzili kompleks pałacowo- ogrodowy Sanssouci oraz Cecilienhof, a także wizytowali Park Nauk Einsteina. Podczas wyjazdu zaplanowano wizytę na najstarszym uniwersytecie Humbold, spotkanie z pracownikami uczelni, zapoznanie się z uczelnią i warunkami rekrutacji. Ponadto uczniowie wizytowali Sealife i Aquadom- największy cylindryczny zbiornik na świecie, zawierający ponad milion litrów wody, rafę koralową i setki pieknych rybek.

     Czas na wycieczce minął bardzo szybko, mimo trochę mroźnej pogody, humor wszystkim dopisywał. Uczniowie wrócili zadowoleni, pełni niezapomnianych wrażeń.

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour