"Narodowe Czytanie 2021" w bibliotece w II LO

     Nasza biblioteka szkolna włączyła się po raz kolejny w ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo i klasykę polskiej literatury. Na lekturę X edycji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej wybrano utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”

     „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP.

 

     Do udziału w akcji zastali zaproszeni: uczniowie klasy III C3 wraz z polonistką – panią Lucyną Prabucką, uczniowie klasy III A3 wraz z polonistką – panią Beatą Witkowską oraz uczniowie klasy III D4 wraz z polonistką – panią Moniką Dzwonkowską.

     Nasze spotkanie zainaugurowała pani Dyrektor Hanna Gałązka – Janas – przedstawiając biografię Gabrieli Zapolskiej.

     Uczestnicy wydarzenia, świetnie ucharakteryzowani, czytali cały tekst z podziałem na role,w odpowiednio przygotowanej scenerii. Uczniowie wcielający się w poszczególnych bohaterów, trafnie zauważali komizm postaci i sytuacji, ponieważ w  tym utworze, przez gorzką ironię,  pisarka w mistrzowski sposób odmalowuje bohaterów sztuki i przekazuje czytelnikom ważną refleksję społeczną. Pojęcie “dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego.

     Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji i odsyłamy do obejrzenia fotorelacji:)

 

     Zachęcamy do pobrania i wykorzystania materiałów związanych z książką Gabrieli Zapolskiej, udostępnionych dzięki uprzejmości Lustra Biblioteki 

[źródło:https://lustrobiblioteki.pl/2021/08/portrety-gabrieli-zapolskiej-film-do-pobrania/]

audiobook Moralność pani Dulskiej (2 godz. 13 min, 2020) (https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedia-w-trzech-aktach)
Moralność pani Dulskiej w Teatrze Telewizji (1 godz. 26 min, 2013) (https://vod.tvp.pl/website/moralnosc-pani-dulskiej)
tekst do czytania online i do pobrania Moralność pani Dulskiej (https://polona.pl/item/moralnosc-pani-dulskiej-komedya-w-trzech-aktach)

  

 BIBLIOTEKA SZKOLNA Uśmiech

 

Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour