Strefa nauczyciela

Szkolny monitoring jakości powietrza

Czytaj więcej...

wskaźnik % PM10 100%=400µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe
wskaźnik % PM2.5 100%=200µg/m3
wartości do 50% - powietrze dostateczne
50-74% - powietrze złe
75-100% powietrze bardzo złe

NARODOWE CZYTANIE 2022 W II LO

     W nowy rok szkolny wkroczyliśmy z pełną kulturą! Klasa IIC oraz klasa IIIC uczestniczyły w Narodowym Czytaniu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wybór lektury nie był przypadkowy, bo w tym roku przypada dwusetna rocznica wydania zbioru utworów, a rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego.

     Z okazji 11. edycji Narodowego Czytania mieliśmy możliwość zagłębić się w fascynujący, tajemniczy i pełen fantazji świat największego polskiego wieszcza.

     W spotkaniu wzięła również udział pani dyrektor Hanna Gałązka – Janas, która przeczytała wiersz pt. „Pierwiosnek”. Jest to utwór rozpoczynający cały Mickiewiczowski cykl i znacznie różniący się od następujących po nim ballad. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek romantyzmu w Polsce. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w tym roku.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu czytelniczym!

BIBLIOTEKA SZKOLNA


Orange Colour Red Colour Blue Colour Green Colour